Jak na těžbu kryptoměn: IV. Volba softwaru pro těžbu kryptoměn

Ať to nemusí být na první pohled zásadní, tak software který používáte ve svém rigu bude mít zásadní vliv na jeho výkon a stabilitu. V tomto díle si ukážeme jaké druhy softwaru existují, a které je dobré má smysl pro svůj těžební rig využít. Bude řeč jak o operačních systémech, tak i o samotných softwarech pro těžbu kryptoměn.

Na začátek však opět rekapitulace jednotlivých dílů:

  1. Vyplatí se vůbec těžit kryptoměny?
  2. Výběr hardwaru pro těžení
  3. Stavba těžebního rigu a instalace hardwaru 
  4. Volba softwaru pro těžbu kryptoměn (tento díl)
  5. Optimalizace těžení pro maximální výkon

Hned ze začátku bych rád na pravou míru uvedl jednu věc. Všechny články budou popisovat moje zkušenosti. Existuje mnoho cest jak dosáhnout cíle a tohle bude jedna z nich. Pokud máte již s těžbou kryptoměn zkušenosti, tak je téměř jisté, že to děláte jinak než já. A to je v pořádku. Každý by si měl najít svojí cestu. I přesto doufám, že se články budou líbit jak těm, kteří by třeba chtěli začít těžit a nebo i pomohou některým těžařům, kteří nejsou třeba tak technicky zdatní.

Pro začátek bych rád probral software, na kterém Váš rig poběží. Tedy operační systém. To je totiž problematika, která je složitější než se na první pohled zdá. Dát dohromady hardware na těžební rig není až takový problém. Nicméně oživení a nastavení již taková sranda není. Ať se již podle tohoto návodu rozhodnete jakkoliv, tak vždy budete potřebovat instalaci Windows a nebo Linuxu.

Vzhledem k tomu, že nejsem žádný fanoušek Ubuntu, tak pro mě varianta čisté instalace Linuxu nedávala moc smysl. Rozhodl jsem se tedy pro to, že svoje rigy odladím na Windowsu. Šel jsem logickým myšlenkovým procesem. Sám jsem Windows uživatel, existuje na něj drtivá většina aplikací a umím ho používat. Toho času jsem si ještě myslel, že na Windows budu i těžit. Jaká naivita.

Využití Windows

Jak jsem již napsal, tak na Windows je skvělé, že s ním jsou kompatibilní skoro všechny aplikace a hlavně ovladače. Co třeba většina laiků neví, tak každá grafická karta má svůj vlastní BIOS, ve kterém má uložené nastavení. A to je právě místo, které je třeba skrz Windows (nebo Ubuntu a nebo i jinak) modifikovat. Grafické karty mají totiž v základu takové nastavení BIOSu, které je neumožňuje využívat na maximální výkon. Je to logické, protože když by jste kartu využívali na hranici jejich možností, tak se tím při nesprávném chlazení snižuje její životnost. Pro běžného hráče her tedy nedává něco takového smysl a spokojení se s továrním nastavením. Této problematice se však budu věnovat až v pátém díle tohoto seriálu, kde budu rozebírat různé optimalizační triky.

Aktuálně je pro Vás důležitá informace, že na Windows se dobře provádí tzv. přeflashování BIOSu grafických karet, aby dávaly vyšší hashrate než kolik dávají s továrním nastavením. Dále je možné Windows použít i pro samotnou těžbu kryptoměn. K tomu je třeba software, kterých je na trhu spooousta a popsat výhody / nevýhody všech nedává smysl. Uvedu pouze pár známých:

  • MinerGate
  • NiceHash
  • Ethminer
  • Geth
  • Claymore

Claymore jsem zvýraznil záměrně, ale ještě předtím se zastavím u NiceHashe. To je takový pěkný easy-to-use software, když s těžbou kryptoměn začínáte a nechce nic řešit. Soft má velice pěkné rozhraní, do kterého zadáte svojí BTC adresu. Software pak automaticky těží ty kryptoměny, které jsou aktuálně nejvíce profitabilní těžit a automaticky Vám vše převádí na Bitcoin.

Nicméně tento seriál se týká těžby Etherea a k tomu je perfektní Claymore. Není to žádný super hezký software, ale je perfektně funkční. Nebudu se zde rozepisovat o podrobném nastavení. Hezký návod se spoustou informací je zde. Jednoduše řečeno do softwaru dáte svojí ETH adresu, připojíte se k těžebnímu poolu a můžete začít těžit. Samozřejmě i zde existuje celá řada pokročilých nastavení.

Pokud jste si rozklikli odkaz výše, tak jste se mohli dočíst o tzv. dual miningu. To je situace, kdy jednu kryptoměnu těžíte pamětí grafické karty (například Ethereum) a druhou kryptoměnu můžete zároveň těžit grafickým čipem karty (například Pascal). Této problematice se opět budu věnovat v pátém díle. Chtěl jsem to zde pouze zmínit, kdyby někoho tato možnost překvapila.

K trochu pokročilejšímu pochopení miningu doporučuji přečíst tento článek. Je tam opravdu spousta užitečných informací.

Těžba kryptoměn na Windows?

Z počátku se mi to jevilo jako super logický krok. Nicméně Windows ukázal jasné nedostatky. Dá se sice pro těžbu kryptoměn přizpůsobit – vypnutí updatů, optimalizace pro výkon, zrušení animací, vypnutí režimu spánku, automatický start mining softwaru po startu rigu a spousta další věcí.

Při větším počtu GPU se tam však dějí nevysvětlitelné věci. Někdy až mysteriózní záhady. Snažil jsem se Windows rozchodit několik dní. Měl jsem však neustále problémy s tím, že mi Windows někdy načetl třeba jen 5 GPU místo 8. Jindy opakovaně házel milou chybu:

588300-original1-af4p5

Už jen vidím toho smajlíka, tak se mi dělá vyrážka. Viděl jsem ho nespočetněkrát. Již jsem si říkal, že mám snad něco blbě hardwarově. Vadný riser, něco blbě propojeno, špatně nainstalovaný Windows, špatně vyřešenou alokaci paměti nebo tak něco. Znám totiž spoustu lidí, kterým těžba na Windows funguje dobře. Neříkám tedy, že je na Windows nutně něco špatně. Mě se ho však stabilně rozchodit nepodařilo.

Tak nějak mi postupem času začalo docházet, že je to fakt strašně komplexní systém, který je pro těžbu kryptoměn úplně zbytečný. Začal jsem se tedy pohlížet po softwaru, který by byl přímo na těžbu kryptoměn dělaný a nebudou v něm tuny zbytečného kódu. Jako nejlepší možnosti jsem vyhodnotil:

  • Ethos
  • Linux
  • SimpleMining

Čistou instalaci Linuxu jsem rovnou vyloučil. Jako možnost ho zde uvádím, protože pro někoho, kdo je ho zvyklý používat, to může být super možnost. Pro mě ale ne.

Bylo to tedy 50:50 mezi SimpleMiningem a Ethosem. Rozhodl jsem se pro Ethos, protože mi ho doporučil kamarád, že funguje skvěle a rigy na něm běží bez problému.

Ethos jako nejlepší operační systém pro těžební rig

Někteří zakomplexovaný těžaři se mnou asi nebudou souhlasit, ale Ethos je fakt TOP. Výborný. Skvělý. A hlavně super funkční a bez bullshitu. Je to software, který běží na Linuxu. To mě za začátku trochu děsilo, ale vůbec to není problém. Ten software je ve své podstatě dělaný stylem „plug-and-play“ tedy nahrajete software a můžete začít skoro okamžitě těžit. Navíc se vejde i na 8 Gb flashku. Systém tam přes bootovací software pouze naimportujete. Obdobně jako třeba při instalaci Windows přes nástroje jako WinToFlash apod.

Proto jsem tedy v předchozích dílech uváděl, že pro těžbu kryptoměn Vám stačí pouze obyčejná flashka. Nicméně na SSD discích je spouštění softwaru opravdu rychlé, a proto bych doporučil si pořídit alespoň 32 Gb verzi přibližně za 800 Kč. Nebudete muset při restartech čekat dlouhé minuty než se systém nahodí. A věřte mi. Ze začátku budete těch restartů dělat opravdu hodně.

ethos-rozhrani

Ethos stojí 39 USD a je třeba si ho koupit pro každý rig, který máte. Je to investice k nezaplacení.

Součástí Ethosu je i Claymore. Tedy software, který pro těžbu využijete. K celému nastavení Ethosu potřebujete pouze textový soubor. Zde se můžete podívat na příklad takového configu. Vypadá to složitě, ale je to super jednoduché. Stačí si prostudovat Knowledge Base, která má pár stránek a budete přesně vědět jak co nastavit.

Na začátku každého konfiguračního souboru jsou tyto údaje:

  • globalminer claymore
  • maxgputemp 85
  • stratumproxy enabled
  • proxywallet VASE-ADRESA-PENEZENKY
  • proxypool1 eth-eu2.nanopool.org:9999
  • proxypool2 eth-eu1.nanopool.org:9999
  • poolemail VASEMAIL@VASEMAIL.CZ

Myslím si, že jejich popis mluví za vše. Pouze u proxypoolu můžete využít jakýkoliv těžební pool. Já těžím na Nanopoolu, tak jsem připojen k nim. Zde je seznam poolů pro těžbu ETH – https://bitcointalk.org/index.php?topic=1456332.0.

Tady máte rozdělení jednotlivých poolů podle jejich hashrate:

mining-pool-hash-rate-distribuce-ethereum

Jaký pool je nejlepší? Hah, to je těžká otázka. Já používám Nanopool, protože chci více podpořit decentralizaci a nechci, aby všichni těžaři byli součástí pár velkých poolů. U velkých těžebních poolů platí, že logicky vytěží více blogů a tím dostanou více odměn. Mají vyšší hashrate. Může se tedy zdát, že tam vyděláte více, ale na na druhé straně si je třeba uvědomit, že je tam však více lidé, mezi které se odměna z vytěženého bloku dělí. Nepovažuji tedy těžit ve velkém těžebním poolu za nějakou mega výhodu. Nanopool je taková zlatá střední cesta.

U Nanopoolu je také super, že má pěkné rozhraní a funkční podporu. Kdykoliv jsem měl nějaký problém, tak do pár hodin jsem dostal odpověď. Konec konců skoro u každého poolu platíte fee 1%. Je tedy dobré, že u Nanopoolu je z těchto feeček placený i support a vše funguje v pohodě. Nikdy jsem neměl problém.

Hezká je také funkce, kde na základě aktuální difficulty a Vašeho hashrate je spočítáno, kdy dosáhnete dalšího payoutu.

2018-03-22_0923

Nicméně od mining poolů pojďme zpátky k softwaru. Ethos má geniální možnosti nastavení a taktování grafických karet ve Vašem rigu. Nepotřebujete žádný Afterburner, žádný taktovací software. Vše je možné nastavit přímo v Ethosu. Níže uvádím příklad takového nastavení pro 8 GPU.

# RIG1
cor ID-VASEHO-RIGU 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250
mem ID-VASEHO-RIGU 2200 2200 2145 2200 2160 2200 2200 2200
vlt ID-VASEHO-RIGU 850 850 850 850 850 850 850 850  
fan ID-VASEHO-RIGU 65 65 65 65 65 65 65 65

ID-VASEHO-RIGU – To je IDčko, které dostanete přidělené pro každou novou instalaci Ethosu. Tedy pro každý rig. Ethos tak pozná, pro který rig natavení platí.

Cor – Taktování jádra grafické karty.

Mem – Taktování paměti grafické karty.

Vlt – Velikost napětí na grafické kartě.

Fan – Rychlost větráků.

Samotné nastavení výše mluví samo za sebe. Každé číslo v řádku je určené pro jednu grafickou kartu. Můžete si tedy hrát s různými hodnotami napětí a taktů. Musíte nalézt takové equilibrium, kde rig pojede na maximální výkon, bude mít co nejnižší spotřebu a zároveň bude dlouhodobě stabilní.

Skvělá je také funkce remote control. Textový soubor s configem Ethosu můžete vložit na nějakou Vaší doménu. Například:

https://mojekrasnadomena.cz/pool.txt

Do tohoto souboru dáte nastavení Vašech rigů a následně Ethosu řeknete, aby pouze tuto URL při každém startu zavolal a natáhl si z ní potřebná nastavení. Pokud máte několik rigů, tak máte nastavení pěkně na jednom místě a přesně víte například na jakých hodnotách taktů běží jaký rig apod.

V neposlední řadě si můžete v Ethosu vytvořit i vlastní administraci. Ta se vždy vytvoří na subdoméně ethosdistro.com. Například tedy mojerigy.ethosdistro.com, kde můžete vidět nějaká takováto data(na obrázku nejsou data z mých rigů):

ethos-webova-administrace

Jak můžete vidět, tak máte k dispozici informace o tom, zda Váš rig běží, zda nevypadla nějaká GPU, kolik máte na grafikách teplotu, jaké máte nastavené taktování apod. Data v takové administraci se aktualizují přibližně každé 2 minuty. Máte tedy o všem přehled. To je velice důležité, protože často se v začátcích stává, že Váš rig sice běží, ale díky přetaktování například vypadne jedna GPU. Sice by jste mohli vidět, že Vám poklesl hashrate v poolu, ale nevěděli by jste, která konkrétní GPU v rigu Vám vypadla. Díky Ethosu to však zjistíte snadno. Geniální funkce 🙂

Ve finále to tedy vypadá tak, že jako těžař jednak aktualizujete Blockfolio s Vašimi přímými investicemi do krypto a pak ještě svojí administraci v Ethosu. Vtipné.

Výsledné kombo: Windows + Ethos

Celý proces mám teď nastavený tak, že na jednom SSD disku mám nainstalovaný Windows. Ten vždy připojím k novému rigu, kde postupně přeflashku všechny BIOSy grafický karet. Obvykle to dělám po třech grafických kartách. S takovým počtem GPU nemá totiž Windows problém a vše běží dobře a stabilně. Po nastavení si zkusím pustit přímo na Windows Claymore, kde se jen rychle mrknu, zda karty po přeflashnutí BIOSu fungují a těží.

Poté Windows opustím a k rigu připojím SSD disk s Ethosem. Tam již mám přednastavené všechny úkony podle pokynů výše a ihned po startu se mi tedy spustí těžba s mnou nastaveným configem.

Hotovo.

Snad se Vám dnešní díl líbil a dal Vám trochu nahlédnout do problémů, které v sobě skýtá Windows a naopak Vám ukázal, že Ethos je vynikající software, který Vám ušetří spoustu času a nervů. Opět připomínám, že toto je cesta, kterou jsem šel já. Existuje nespočet variant jak dosáhnout podobného cíle. Budu rád, když se se mnou podělíte v komentářích o Vaše postupy a názory na operační systémy a softwary pro těžební rigy.

O autorovi Milan Pichlík

7 komentářů: “Jak na těžbu kryptoměn: IV. Volba softwaru pro těžbu kryptoměn”

  1. Daniel napsal:

    Ahoj vsem,
    vsiml jsem si na jednom videu zajimaveho programku na Nvidia karty i AMD (uzivatel pouziva ASIC Dragon Tminer necele 3 000 dollaru ) https://miner.nicehash.com/
    programek se jmenuje NiceHash Miner2
    trebas jsem nekoho inspiroval 😀

  2. Daniel napsal:

    https://halongmining.com/shop/dragonmint-16t-miner/
    hotovy ASIC produkt kdyz to srovnam s Alza produktem za 79 990 kc
    tak je na Alze asi zjebu ze nemaji Dragon 16TH/sec proti trapnym Alzackym 170 MH/sec

    • Milan Pichlík napsal:

      Jo, ale to je SHA256. To je na těžbu bitcoinu. Alza prodává hotový rigy na ethash, na který se ASICky nedělají. To je velký rozdíl 🙂

      Nemůžeš porovnávat 16TH/s SHA256 vs. 170Mh/s ethash. Jsou to úplně jiné těžební algoritmy.

  3. Daniel napsal:

    pak mi to doslo taky

  4. Daniel napsal:

    na penize je SHA lepsi

  5. Daniel napsal:

    rozvedl jsem uvahu, jak jsem dosel ze,SHA je lepsi ale ikdyz jsem stiskl post tak se to nezobrazilo (takze jdu na TV 🙁 )

    zkuste si to kdo bude chtit vyzkounmat na compare.com a na Litecoin.org

    Alzacky vykon 170Mh/sec dela ETH a bitcoinovy Dragon Tminer 16 000 Mh/sec
    na techto strankach je kalkulator nak pri jakem vykonu a spotrebe el. to hodi penez denne mesicne rocne (orientacne – ceny kryptomen se meni ) na litecoin to ukazuje konkretni hodnotu ) me vyslo 35 dollaru na ETH vs 3392.40 EUR na SHA tedy Litecoin za 30 dni

  6. Ethos vs SimpleMining napsal:

    Zdravím,
    měl bych pár dotazů.
    1. Před asi měsícem mi přestal fungovat RIG který těžil přes Ethos claymore a nanopool. Na nanopoolu mi zbylo akorát nevytěžených cca 0.05 ETH, které si asi už nemůžu nějak převést do peněženky, když minimum je 0.1 ETH?
    2. Na EthOS jsem nahradil v configu claymore za ethminer, což zase začal RIG těžit, ale bohužel po týdnu to opět skončilo s tím, že RIG nic už netěžil. Těží vám EthOS? Popřípadě s jakou konfigurací?

    Nyní zkouším SimpleMining, nějak se mi to zázračně podařilo zprovoznit, vůbec jsem totiž nemohl přijít, jaké nastavit parametry v konfiguraci. Nakonec se mi to podařilo přes phoenixminer.
    3. Otázka zní, když rig těží, tak se mi to nějak automaticky pošle to vytěžené ETH do peněženky (mám ji tam zadanou) a při kolika vytěžených ETH se mi do peněženky něco odešle?
    4. Jde někde v Simpleminingu nastavit, minimální ETH které se mi do penĚženky odešle?
    5. Simplemining tam píše něco o měsíčním poplatku, to se dĚje nějak automaticky, nebo to tam musím nějak posílat?
    Děkuji za info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *