Jak na těžbu kryptoměn: III. Stavba těžebního rigu a instalace hardwaru

Dnešní díl bude takový odlehčující. Stavba rigu pro těžbu kryptoměn není žádnou raketovou vědou a existuje velké množství způsobu jak takový rig postavit. V tomto díle Vám ukáži jak jsem na to šel já a jak postavený rig osadit hardwarem, který jsem probíral v předchozím díle.

Níže opět rekapitulace jednotlivých dílů:

  1. Vyplatí se vůbec těžit kryptoměny?
  2. Výběr hardwaru pro těžení
  3. Stavba těžebního rigu a instalace hardwaru (tento díl)
  4. Volba softwaru pro těžbu kryptoměn
  5. Optimalizace těžení pro maximální výkon

Hned ze začátku bych rád na pravou míru uvedl jednu věc. Všechny články budou popisovat moje zkušenosti. Existuje mnoho cest jak dosáhnout cíle a tohle bude jedna z nich. Pokud máte již s těžbou kryptoměn zkušenosti, tak je téměř jisté, že jste to děláte jinak než já. A to je v pořádku. Každý by si měl najít svojí cestu. I přesto doufám, že se články budou líbit jak těm, kteří by třeba chtěli začít těžit a nebo i pomohou některým těžařům, kteří nejsou třeba tak technicky zdatní.

V úvodu bych také rád poděkoval svému tátovi, bez kterého bych konstrukci dohromady nedal. Díky.

Hotové vs. vlastní řešení

Na trhu již v dnešní době existuje spousta hotových konstrukcí rigů, které se můžete jednoduše koupit a nemusíte vůbec řešit stavbu. Může se jednat například o nějaká taková řešení:

2017-New-6-GPU-Open-Air-Mining-Case-Stackable-Computer-ETH-Miner-Mining-Frame-Rig-6x.jpeg_640x640
254170007713_0

Na netu najdete opravdu spoustu variant pro různé počty GPU. Pokud tedy nechcete nic řešit, tak je tohle pro Vás dobrá volba.

Já jsem šel ale cestou toho, že jsem si rig chtěl postavit. Jak jsem již zmínil v předchozích dílech, tak mám těžení jako koníček. Když jsem tedy měl tu možnost, tak jsem si chtěl co možná nejvíce věcí udělat sám.

Pokud bych již měl nějakou větší těžební farmu se stovkami a více karet, tak bych již pravděpodobně zvolil nějaké hotové řešení, a nebo bych si konstrukce rigů nechal vyrobit na míru mým potřebám.

Volba materiálu na vlastní těžební rig

Ok, takže jste se rozhodli postavit si těžební rig vlastní. Jaký ale zvolit materiál? Teď mě asi většina lidí úplně ukamenuje, ale já jsem zvolil z velké části dřevo. Ano, není to moc dobrý materiál na práci s elektronickým zařízeními. Uvolňuje značné množství prachu, pilin a je kupodivu hořlavé. Nicméně má dvě obrovské výhody. Je levné a velice snadno opracovatelné. I zpětně hodnotím tuto volbu jako správnou a nemám s tím nejmenší problém.

Ať již zvolíte jakoukoliv variantu, tak by konstrukce měla být robustní, aby byl Váš rig safe, když ho budete chtít například někam přemístit apod. Jak jsem tedy na to šel? Zajel jsem do OBI a koupil pár klasických dvoumetrových latí. A k tomu pár latí s čtvercovým průřezem. Pro nohy jsem zvolil tvrdé ocelové úhelníky. Ty které jsem použil se používají u palet s nějakým křehkým materiálem, aby ochránily její rohy. Je to tedy pro firmy víceméně odpadní materiál, který dále nevyužívají, takže jsem ho dostal zadarmo.

IMG_3556
IMG_3557
IMG_3558

Možná si také říkáte, že ušetřit při stavbě konstrukce zařízení s hodnotou okolo 100 000 Kč není úplně moudré. Nevidím v tom ale problém. Hotový rig, který je výstupem tohoto článku plní skvěle svůj účel a i při přemisťování nemám důvod něčeho litovat.

Jak postavit těžební rig

V první fázi je třeba si určitě rozměry. Ty budou vycházet z toho kolik karet budete chtít v rigu použít. V mém případě se jedná o 8 GPU / rig. Volím tedy:

  • Výška: 40 cm
  • Šířka: 90 cm
  • Délka: 30 cm

Pokud chcete použít méně grafických karet, tak uděláte šířku rigu menší. Ostatní rozměry zůstanou zachovány. Tyto rozměry samozřejmě nejsou dogma. Pouze ukazuji příklad jak jsem to dělal já.

Nyní přichází na řadu řezání latí a kovových úhelníků do příslušných rozměrů. Celou stavbu jsme s tátou dělali v dílně na chalupě, kde je trochu nepořádek, tak se tomu moc nesměje 🙂

IMG_3563
IMG_3569

Jak jsem již zmínil, tak jsem koupil také nějaké latě s čtvercovým průřezem. Ty se mi zdají více robustní, a tak jsem je použil na stavbu dna rigu. Zde se poprvé projeví stanovené rozměry 90 cm šířka a 30 cm délka.

IMG_3564
IMG_3565

Nyní přichází na řadu zadní a přední nohy z ocelových úhelníků. Ty montuji 4 cm od země na všech stranách, aby rig neležel úplně na zemi. Kov zde volím z důvodu pevnosti a také, že v těchto místech se nemusí nějak ohýbat nebo složitě vrtat. Prostě se uřízne na správnou délku a je to.

Po přidělání všech 4 noh se připevní horní lať s šířkou 90 cm, na které budou poskládané grafické karty.

IMG_3568

Dále je třeba připevnit 2 menší latě v délce 30 cm, které půjdou od předních noh k zadním. Pak se na tyto latě přišroubuje podpěrná lať, která bude podepírat grafické karty zespodu.

Posledním krokem je namontování 7 dřívek na spodní desku rigu. Ty budou sloužit jako podpěra pro dva zdroje (každý z jedné strany) a základní desku uprostřed.

IMG_3571
FullSizeRender

A to je celá věda. Hotovo. Může se jít osazovat. Jak jsem již řekl, tak můžete opravdu použít jakýkoliv materiály a druh konstrukce, který uznáte za vhodný. Tato konstrukce má výhodu, že je lehká a opravdu pevná, i když tak třeba nevypadá.

Osazování těžebního rigu hardwarem

Teď přichází na řadu ta pravá sranda. Rozbalování množství krabic s hardwarem a příprava k osazování právě dokončeného rigu.

IMG_3591

Ideálním postupem je asi napřed rozbalit desku, tu osadit procesorem a ramkami. Tu pak následně připevnit ke spodní desce rigu. Základní desku nešroubujte přímo do dřeva, ale dejte jí na nějaké gumové podložky, aby byla trochu ve vzduchu.

Já jsem však začal osazováním grafických karet. Ty je třeba napřed spojit s risery.

IMG_3580

Následně je nutné zvolit ideální rozestupy mezi kartami. Zvolil jsem 3 centimetry od kraje a pak 7 centimetrů mezi kartami. Ta mezera mezi kartami se mi zdá takto optimální. Karty se chladí dobře, takže to je asi zvolené správně. Příliš velké mezery mezi kartami by rig zbytečně zvětšovaly, ale zase by o něco málo zlepšily chlazení.

IMG_3578
IMG_3579

Po namontování všech karet dostanete nějaký takovýto výsledek (na obrázku pouze 7 karet).

IMG_3582

Pak přijde na řadu zmíněná základní deska, do které dáte procesor, ramky, M.2 adaptér a připojíte SSD disk (pokud budete na systém využívat disk). Po namontování desky je třeba vyřešit zdroje. To je neskutečná kabeláž. Budete potřebovat celkem 8x 8+6pin kabelů. Ty slouží k napájení grafických karet. Problém je, že tolik kabelů mít od obou zdrojů nebudete. Myslím si, že součástí balení 750 / 850w verzí těchto zdrojů je dohromady pouze 6 nebo 7 těchto GPU kabelů.

Je třeba to trochu obejít. Ke každému zdroji jsou však 2 CPU kabely, které jsou dost podobné těm GPU, akorát mají jinou koncovku. Celkem tedy máte 4 CPU kabely (od každého zdroje 2), ale budete potřebovat pouze 1 kabel pro napájení procesoru na desce. Ke zbývajícím CPU kabelům se dají koupit redukce, aby se z nich staly GPU varianty. Redukce vypadá nějak takto:

152717-1

Můžete si také samozřejmě koupit další GPU kabely, ale ty jsou samostatně poměrně drahé. Tato redukce stojí cca 2 USD a funguje skvěle. Dejte si pozor ať nekoupíte redukci „8 pin GPU to double PCI-e“. Vy potřebujete „8 pin CPU to GPU double PCI-e„.

Dále budete potřebovat 8 SATA konektorů pro připojení riserů (záleží jaké požíváte druhy riserů, některé mají jiné druhy napájení). Těchto konektorů je u zdrojů velké množství a ještě Vám jich spousta zbude. Jedno důležité upozornění. Na jeden SATA kabel se dá připojit několik grafických karet. Nepřipojujte však více než 2 GPU na 1 SATA kabel! Na několika fórech jsem četl, že se SATA kabely pak hodně zahřívají a může dojít i k jejich přetavení.

SATA kabelů budete mít opravdu dostatek, takže není třeba zbytečně riskovat. Nevím sice co je na tomto pravdy, ale zdá se mi to logické. SATA kabely jsou určeny hlavně pro připojení disků a dalších periferií. Ne však k připojení tolika GPU s tak velkými výkony. Dává mi to tedy smysl a připojil jsem 1 SATA kabel max. ke 2 GPU.

Ještě chybí připojit jeden velký 24-pin kabel pro napájení základní desky, 8-pin CPU kabel a jeden napájecí kabel pro M.2 adaptér. Jo a samozřejmě zacvakat všechny risery do příslušných slotů na desce.

Pak už jen tu celou kabeláž spojíte dohromady.

IMG_3585

Na obrázku níže je pak vidět hrubý výsledek (GPU mám v blbém rozestavení). Oba zdroje jsem po instalaci připevnil ke spodní desce stahovacími pásky. Vetráky zdrojů jsem dal směrem dovnitř rigu. Nicméně ideální by pravděpodobně bylo je umístit tak, aby vždy větrák směřoval mimo rig. To už je však jen takový kosmetický detail.

IMG_3588

To je pro dnešní díl vše. Snad se Vám stavba líbila a hlavně pro nováčky byla přínosná. Budu se těšit u dalšího dílu 🙂

O autorovi Milan Pichlík

8 komentářů: “Jak na těžbu kryptoměn: III. Stavba těžebního rigu a instalace hardwaru”

  1. Venca napsal:

    AMD tip na hromadné nastavení Compute mode na vícero AMD kartách (např pro RX570,RX580 atd).

    Na nových ovladačích AMD RADEON SETTINGS se musejí proklikat všechny záložky přes:
    Gamming – Global Settings – Global Graphics (Radeon RXxxx) – přepnout GPU Workload na Compute Mode – restart ,
    což při vyšším počtu karet trvá velmi dlouho (opravdu neskutečnej opruz).

    Dá se to obejít / hromadně natavit přes .reg soubor. Níže je příklad reg souboru pro 12 GPU. Po aplikace reg je potřeba restartovat PC.

    Windows Registry Editor Version 5.00
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}001]
    „KMD_EnableInternalLargePage“=dword:00000002
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}002]
    „KMD_EnableInternalLargePage“=dword:00000002
    ..
    ..
    ..

    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}011]
    „KMD_EnableInternalLargePage“=dword:00000002
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}012]
    „KMD_EnableInternalLargePage“=dword:00000002

  2. Daniel napsal:

    Ahoj
    Neni mi jasne kam ktery kablik patri na riseru a do karty muzes to vice specifikovat ? Fotkama asi nejlepe
    Diky moc!

    • Milan Pichlík napsal:

      Ahoj,

      napájecí kabel od zdroje přijde zapojit do napájecího konektoru na kartě. Pokud máš RX570tky, tak je to 8pin +6pin z vrchu karty.

      Do riseru zastrčíš USB kabel, který následně píchneš do základní desky. Dále můžeš mít různé druhy riseru. Já uvádím příklad SATA kabelu. Tzn. připojíš ke zdroji konektor pro SATA napájení. Riser pak píchneš do něj a hotovo. Už jen riser zastrčíš do PCI-e slotu na kartě 🙂

      Snad jsem pomohl.

  3. Milos napsal:

    Díky za skvělou sérii. Mám doplňující otázku k riserům – potřebuji riser i pro PCI-e x16 slot nebo do něj mám shánět nějaký prodlužovací kabel?
    Pokud riser, mohu na kraj x16 slotu zapojit x1 nebo na tom konci, co jde do desky musím mít x16 konektor?

    • Milan Pichlík napsal:

      Díky za pochvalu 🙂 Do klasického PCI-e slotu můžeš zapojit riser. Vše bude fungovat úplně bez problému.

      Milan

  4. Lukáš napsal:

    Mám zdroj 750W kolik karet Rx580 8gb, mi utáhne? Díky

    • Ondra napsal:

      Počítej s cca 150W na samotný stroj, RX580 8GB má spotřebu cca 80W (budu počítat spíše 90), takže mi vychází, že zvládneš 6 RX580

  5. Lukas napsal:

    Nejak mi nejde do hlavy jak spinate ten druhy zdroj, kdyz neni pripojeny do desky. :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *