Co je vlastně měřítkem úspěchu kryptoměn?

Již delší dobou přemýšlím nad otázkou, která je nadpisem toho článků. Jak se vlastně měřící úspěšnost kryptoměn?

Všude v mediích se můžete dočíst, jak různé bankovní instituce chtějí stavět na blockchainových technologiích, jak státy chtějí vytvářet vlastní kryptoměny, jak si Franta Omáčka chce vytvořit vlastní coin, aby tím uspořil údajnou spoustu nákladů apod.

Je tohle však něco, co je skutečně potřeba?

Cena jako hlavní poutač pozornosti

Od poloviny minulého roku jsem začal organizovat crypto meetupy v Plzni. Když jsem s těmito setkáními začínal, tak bitcoin stál okolo 5000 USD a nic moc se na trhu nedělo. Avšak s každým další meetupem, který se konal 1x měsíčně začalo přibývat čím dál víc a víc lidí. Ty lidé jsem sice vůbec neznal, ale při svých přednáškách, které jsem na těchto meetupech měl, jsem viděl, jak spoustě z nich jiskří oči. „Na tom tohle určitě vydělám! Vždyť ten bitcoin neskutečně roste. Můj kámoš na tom už udělal balík“.

technologie-vs-cena-u-bitcoinu

Tyto a podobné příběhy jsem poslouchal velice často. S blížící se zimou a stále rostoucí cenou jsme na každý další meetup musely zamlouvat čím dál větší prostory. Na tom posledním v roce 2017, který se konal v prosinci, nás již bylo skoro 50. V tu dobu jsem byl rád, že máme tolik lidí, kteří se zajímají o kryptoměny. Když nad tím přemýšlím nyní zpětně, tak u 90 % lidí co tam byli to tak nebylo. Oni se nepřišli zajímat o krypto, ale o to do čeho investovat a jak na tom vydělat.

Když jsem si téhož času četl diskuze na největší českých krypto FB skupinách a porovnal jsem to se sentimentem na našich meetupech, tak to bylo dost podobné. Nikdo se moc neptal na to: „Hele jak v tom bitcoinu funguje tohle a tohle?“. Naopak se to všude hemžilo (a stále hemží) otázkami typu: „Myslíš, že je dobrý investovat do coinu XY? Když dám XXX Kč do to této měny myslíš, že bych mohl udělat 10ti násobek? Je už pozdě na nákup coinu XY?“ A tak podobně. Pokud jste v této době s kryptem začínali, tak víte, o čem mluvím.

Nemusím asi ani říkat, že jak postupně v roce 2018 cena začala padat, tak se i naše meetupy začaly vylidňoval a celkově to vnímám tak, že se komunita hodně začala čistit, a to je jedině dobře.

bitcoin-google-trends

O to víc si vážím Vás. Lidí, kteří se zajímají o kryptoměny, i když situace na trhu není tak skvělá jako před půlrokem.

Cena tedy plní funkci takového prvního spouštěče, díky kterému lidé objeví, co to vůbec ten bitcoin je. Podle mě však cena ten zájem vzbuzuje ze špatné stránky. Rostoucí cena je samozřejmě fajn věc, protože zvyšuje i přísun developerů do oblasti a urychluje se tím celý vývoj technologií. Samozřejmě to má i za následek to, že se s rostoucí cenou objevuje obrovské množství SCAMů atp. O tom se tady ale bavit nechci.

Osobně si nemyslím, že cena je něco podle čeho bychom měli měřit úspěch. Kryptoměny jsou přece o něčem úplně jiném. Více o tom později.

Masová adaptace?

Tohle spojení se můžete dočíst skoro v každém druhém článku o kryptu. Jak hrozně moc potřebujeme masovou adaptaci, a jak se bez toho nemáme šanci pohnout kupředu a podobném věci. Je to však něco nezbytného?

Představce si obyčejného člověka, který dostává průměrný plat, chodí každý všední den do práce, živí svojí rodinu a sem tam ušetří nějakou tu korunu, aby měl na dovču. Nebudou takový lidé řešit spíše problémy, které se týkají jejich každodenního života než otázku vzniku peněz, anonymitu transakcí, decentralizaci a další věci? Lidem jsou takové věci úplně jedno, a to i po tom co jim řeknete jak prohnilý systém peněz je a co jim kryptoměny mohou přinést.

Pokud by masová adaptace měřítkem úspěchu, tak by se většina lidí musela zajímat a takové věci a to se podle mě nestane. Samozřejmě je dobře, že se snažíme články, videi nebo prostým povídám s lidmi okolo sebe předat co jim kryptoměny mohou nabídnout mimo finančního zisku, ale pro většinou to nepadá na úrodnou půdu.

I když krytotoměny mají úplně jiný charakter, tak jsou v tomto směru hodně podobné s Linuxem. Myslíte si, že lidí ví, že drtivá většina operačních systémů, aplikací a nástrojů je postavená na Linuxu? Což je největší open source projekt na světě naprogramovaný mladým Švédským studentem a později vyvíjený tisícovkami lidí po celém světe do dnes. Geeci, programátoři a „divní lidé“ to samozřejmě vědí a chápou v čem je síla tohoto open source softwaru.

Obdobně je to s kryptoměnami. Pouze hrstka „nás podivínů“ tuší, jak tento ekosystém funguje a k čemu je vlastně dobrý. Většina spíš s klidem bude v budoucnu používat různé centralizované coiny, které jim přinesou nějaký benefit. Například TescoCoinu, kde při nákupu nad 1000 Kč dostanou 20 TescoCoinů, za které si budu moci koupit kafčo. Nikoho nebude zajímat decentralizace, eliminace třetích stran, že někdo sleduje jejich transakce, na základě toho je škatulkuje a následně jim třeba servíruje finanční produkty a další zvěrstva.

Adaptace tedy podle mě taky není úplně to správné měřítko úspěchu kryptoměn.

Státy a korporace

Dalším velice populárním druhem novinek v krypto světě je, že státy nebo korporace budou využívat blockchain k nějakému účelu, anebo že si vytvoří vlastní kryptoměnu. Pojďme se nad tímto trochu zamyslet. Blockchain je z hlediska architektury velice pomalý a neefektivní druh databáze. Význam blockchainu nabývá významu pouze ve chvíli, když jsme schopni zaručit, že systém je:

  • Decentralizovaný
  • Otevřený všem, aby ho mohli vyvíjet a používat
  • Bez hranic
  • Odolný vůči cenzuře

Bez bodů výše se nejedná o blockchain, ale bullshit. Pokud je některý z bodů porušen a někdo má blockchainovou síť pod palcem, tak se pouze jedná o neefektivní způsob databáze a práce s daty.

Jenomže je aktuálně hrozně cool stavět vše na blockchainu, a tak korporace vyberou miliardy dollarů od nahypovaných investorů na hloupé projekty. Celé je to pouze byznys a jedno velké FOMO. Jasně, takové coiny budou pak velice rychlé, 1 000 000 transakcí za vteřinu a podobné nesmysly, kterými se poměřuje, zda je daný coin dobrý nebo špatný. Už se ale například neřeší, jak centralizovaný coin je a na úkor čeho je taková rychlost transakcí způsobena. To je třeba jeden z důvodů, proč nevěřím EOSu, ale to by bylo na jiný článek.

Představte si to jako takový trojúhelník. Rychlost(škálovatelnost), bezpečnost a decentralizace. Každá kryptoměna bude vždy v jednom z těchto bodů pokulhávat na úkor ostatních. Takže jak státy/korporace využívají blockchain nebo nějakou kryptoměnu podle mě není znamením úspěchu.

Jak se tedy podle mě měří úspěch kryptoměn?

Naváží na seznam 4 bodů, který jsme zmínil výše, které by měl obsahovat každý open blockchain. Každá kryptoměna je podle mě úspěšná, když zachovává tyto základní principy a zároveň slouží lidem, kteří jí opravdu potřebují. Viz. využít bitcoinu ve Venezuele, Řecku, Zimbabwe a dalších zemí. Když už nic jiného tak bitcoin nabízí pro tyto země možnost volby. Možnost kam ukládat svoje finanční prostředky a nepodléhat brutální inflaci jejich měny, zavření bank, denních limitů pro výběr jejich těžce vydělaných peněz a další věcí, na které mají právo.

Možná si říkáte, že něco takového se nás netýká, že něco takového by náš stát nedopustil. Viděli jste někdy politické loutky, které řídí naši zem? Myslím si, že všechno je v tomto světě, kde je vše na dluh, možné.

Každému člověku, který se mě ptá jak a proč začít s kryptoměnami, tak vždy radím, aby si nastudoval, jakým způsobem vznikají peníze v ekonomice a kdo to řídí. Většina z nás se honí celý život za finančními úspěchy a ve výsledku pak ani nevíme co peníze jsou a jak vznikají. Hlavně, že víme, že když jich máme dost, tak si můžeme koupit Lambo. Lol.

Garantuji Vám až se do této tématiky ponoříte víc, tak Vám začne krypto dávat daleko větší smysl než kdykoliv předtím. Oblast vzniku peněz je hodně komplexní, ale pár základních principů jsem popsal ve videu níže na barcampu v Praze.

Ještě mi dovolte se vrátit k faktoru ceny, který popisuji v první části článku. Dám Vám k tomuto tématu jednu radu. Pořadí kryptoměn v coinmarketcapu není určujícím faktorem kvality coinu. Ano, bitcoin je kryptoměnou s nejvyšší tržní kapitalizací a já si osobně myslím, že to tak nebude na pořád.

Jak jsem již zmínil, tak státy a velké korporace mohou a pravděpodobně také přijdou se svými vlastními coiny. AppleCoin, TeslaCoin, FacebookCoin, stačí si vybrat. I když to budou centralizované bullshity co nebudou mít s myšlenkou kryptoměn co dělat, tak budou mít neuvěřitelně vysoký marketcap. Víte proč? Protože tenhle trh netáhne technologie a morální principy, ale hype, chamtivost a touha vydělat spoustu peněz. Budou přece běžet na blockchainu a to stačí.

Tohle může bitcoin odsunout třeba na 5, 10, 20 místo v marketcapu. A změní to nějak principy a použitelnost bitcoinu? Bude tím bitcoin horší kryptoměnou? Vůbec ne.

Edukujte tedy lidi okolo sebe nejenom tím, jak na tom celém vydělat, ale také tím PROČ jsou kryptoměny tak důležité a JAK vlastně fungují. To je podle mě to hlavní, jak bychom měli měřit úspěch.

O autorovi Milan Pichlík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *