Kryptoměny: nezapomeňte si vybrat svoje zisky
8/12/2017
Do rozjetého vlaku jménem kryptoměny s konečnou zastávku až na hranici samotného vesmíru a s mezi zastávkou na měsíci jsem nastoupil přibližně půl roku zpátky.
Od té doby moje portfolio pěkně vyrostlo a já začal přemýšlet co dál. Není pochyb o tom, že se nacházíme v jedné z největších technologických revolucí 21.století. Nejde tady vůbec o to, který coin dokáže udělat xy násobky investic, nejde ani o bitcoin a nejde dokonce ani o blockchain.
Skeptici kryptoměn argumentují, že to není nic fyzického, že je to jen kus kódu, že to nemá žádnou hodnotu atp. To úžasné to co se děje v kryptoměnách, ale není to, že si můžete přečíst v novinách jak se ze studentů stali milionáři, nebo že můžeme v horizontu pár měsíců znásobit svojí investici, či jak bitcoin zase a opět překonal všechna očekávání.
Jde tady o něco daleko důležitějšího a to je samotný základ kryptoměn. Decentralizace. Bitcoin byl totiž prvním exemplářem, kde se povedlo funkčně docílit decentralizovaného konsensu. Tzn. například dohody mezi dvěma stranami, které se neznají, nedůvěřují si a přesto se dokáží dohodnout bez použití prostředníka.
Tato eliminace třetích stran a ústředních bodů moci je něco co mě na krytoměnách v prvních fázích studia zaujalo nejvíce a díky tomu si myslím, že se jedná o jeden z největších objevů 21.století.
Blockchain a obecně tokenizace všeho možného jsou teprve začátkem. Přijdou další technologie, které teprve ukáží ten pravý význam decentralizace a její aplikaci v reálném životě.
Možná to již zní trochu jako klišé, ale sám se přikláním k názoru, že zatím jsme ve fázi jako byl internet v roce 1995. Tedy v obrovském hypu, s vidinou obrovských zisků s čím dál více rostoucím FOMO paradoxem, který se začíná ještě více rozrůstat s tím, že je bitcoin cím dal více zmiňovaný v médiích a stává se z něj tak trochu mainstream.
Tento fakt přivolává do této oblasti stále více a více nekvalifikovaných investorů. Stejně jako tomu bylo v době rozkvětu internetových firem, u kterých stačilo, když si do názvu dali „.com“ a měli alespoň trochu smysluplný projekt. Díky tomu dokázaly tyto firmy vybrat astronomické sumy peněz v tzv. IPO. Obdoba kryptoměnových ICO.
Stejně jako u kryptoměn, tak i první internetový firmy měly pouze nápady. Vize toho jak by internet mohl vypadat za pár let. Neměli však obvykle žádný reálný produkt, po kterém by byla poptávka. Jejich hodnota tedy byla extrémně nadhodnocená a jejich hodnotu pouze určoval hlad investorů investovat „do těch internetů“.
Tímto myšlenkovým uvažováním mi v hlavně vyvstává pořád dokola jedna otázka, kterou si můžete přečíst v nadpisech stovek zahraničních článků. „Are we in bubble?“ nebo-li „Jsme v bublině?“.
A můj názor je v tomto směru jasný. ANO, jsme v bublině. A víte co? To neznamená, že je to špatně. Ba naopak. Bubliny obecně jsou totiž jednou z nejlepších příležitostí pro investování. Díky obrovskému množství poptávky, které po kryptoměnách začíná být. Tzn. i když si koupíte například pouze bitcoin, tak můžete udělat obrovské zisky v řádku několika měsíců.
Když jsme kupoval v létě svůj první bitcoin za 4500 USD, tak se mi to zdálo neskutečně drahé. Dnes, po pár měsících, je jeho hodnota skoro o 400% vyšší!
Jaké jsou tedy základní předpoklady toho, že jsme v bublině?
- Velké množství lidí investuje do kryptoměn proto, že jejich kamarád investuje taky a oni sami o tom nic moc nevědí.
- Investoři investují do projektů, které vyberou stovky miliónu dolarů pouze na nápad
- Vidiny rychlého zbohatnutí
- Nárust marketcapu o 200 miliard dolarů za jeden měsíc
- Krypto fanatizmus o změně světa
- FOMO
Všechny tyto indicie vytvářejí však skvělou příležitost pro každého rozumného investora, který tuto pravdu vidí, a který jen slepě neinvestuje do něčeho, protože ostatní na tom extrémně zbohatli.
Já chci být rozumný investor, a proto se rád v této bublině svezu. Je však dobré si uvědomit povahu bublin. Bubliny totiž po určitém čase rády praskají. Kdy se to stane? Možná zítra, možná za týden, možná za 3 roky. Nikdo neví. Jistě však v tomto případě je, že se nebavíme o tom jestli, ale kdy.
To mě přivádí k hlavní myšlence toho článku. Nezapomeňte si včas vybrat svůj profit. Co tím myslím? Nejde o to prodat všechny svoje altcoiny třeba do bitcoinu nebo do USD-T (měna, která má stabilní hodnotu, 1 Tether = 1 USD).
Mluvím tady o tom, že by jste měli být schopni vyvést své zisky do FIATu (česká koruna v našem případě) a řádně je zdanit. Po přečtení této věty mě většina kryptoinvestorů pravděpodobně označí za hlupáka a tento článek klasifikují jako nesmyslný.
Jedná se však o psychologický proces, který by jste měli být schopni bez výčitek absolvovat. Určitě to znáte. Ten malý ďáblík na rameni Vám pořád říká: „Ty jo, ještě v tom ty peníze nechám dva, tři měsíce a ono to určitě vyroste o dalších 200%“. A nebo se bojíte toho, že když vytáhnete například 200% zisk, že si pak budete vyčítat:„Kdybych tam ty peníze nechal, tak jsem mohl teď mít 1000% zisk“. A podobné myšlenkové pochody. Každý z nás je totiž nenasytný, když věci fungují dobře. Je to naše lidská povaha.
Osobně věřím, že udělat například 1000% místo 200% je pouze hypotetický závěr, protože se klidně může stát i pravý opak v tomto hyper volatilním prostředí. Z toho důvodu bych třeba jednou chtěl zisk z kryptoměn použít na nákup aktiv, které lidi budou potřebovat ať bude ekonomika vzkvétat, bude krize a nebo třeba bude hacknutý Bitfinex.
Byt či dům je podle mě takovou investicí. Lidé budou chtít vždy bydlet a budou to vždy potřebovat. Neříkám, že zrovna teď je vhodná doba na nákup bytů, když jsou na svých historických maximech, ale je to z mého aktivum, které je dobré mít v hlavě.
Jako další skvělou formou investice by pro mě byl nějaké velký internetový projekt.
Všechna tato a další rozumná aktiva mohou klidně udělat 200% návratnost investice. Jen to nebude za pár měsíců jako v případě kryptoměn, ale bude to trvat. To může být pro naše od přírody netrpělivé povahy problém, ale je to moje vize rozumné diverzifikace.
Nechápejte mě špatně. Já sám jsem obrovským fanouškem kryptoměn a věřím, že jejich dopad na naší společnost bude obrovský. Je však důležité mít otevřené oči a nebýt jen ovečka ve stádu, která slepě věří, že se to stane hladce a bez boje ústředních bodů moci.
I když část zisků z kryptoměn vytáhnu, tak mám stále v plánu mít nějaké peníze stranou (neinvestivat je do projektů, kde by tyto peníze nebyly likvidní), abych mohl koupit případný dip.
Všimněte si také, že mluvím o části zisku a ne o tom, že je dobré vytáhnout všechny investované peníze.
Snad jsem alespoň někomu tímto článkem trochu otevřel oči. Pokud jste zarytí kryto fandové a věříte, že jejich hodnota poroste do nekonečna, tak Vám chci upřímně popřát hodně štěstí. Je možné, že máte pravdu a já za pár let budu litovat, že jsem myšlenky prezentované v tomto článku měl. Who knows.
Velmi rozumný přístup 🙂 s nadhledem a bez bullshitu, což se kolem krypta moc nevidí. Neskutečně výživné jsou skupiny na FB jako ALTcoinoví Gambleři a Spekulanti.
V kryptu něco mám, ale mám to spíše jako hrací píseček na procvičení hlavy (samá čísla, počítání, vymýšlení strategií, …) a odpočinku od běžné pracovní rutiny (je příjemné nemyslet 100 % času na affil), než na výdělek na koupení jachty a vlastního ostrova 🙂
Moc pěkný článek Milane, v kryptu mám aktuálně okolo 300k CZ, ale opravdu nemám v úmyslu to danit, když se dívám kolik jako zaměstnanec zaplatím za různé sociální, zdravotní pojištění, DPH, spotřební daň apod. tak to dělá skoro 65% veškerých zisků a osobně myslím, že to je přes čáru.
Ohledně investice do bytu či domu, tak čistě teoreticky nemáš pravdu, když koupíš v nějakém městě dneska byt 2+1, nebo 1+1, třeba 60 metrů, tak za to dáš nejméně 500 000 Kč. Když nasadíš nájem 4 000 Kč, tak je návratnost přes 10 let a to ještě v ideální situaci, když do bytu nebudeš muset vůbec investovat, vždy budeš mít v bytě podnájemníka a vždy bude platit, nehledě na to, že tento zisk také budeš muset danit, takže si reálně na 13 letech vrácení investice.
Ano, ale když ten byt nakoupíš v době krize, tak se jeho hodnota může v horizontu let i zdvojnásobit + budeš inkasovat nájem. Tzn. ano. Návratnost investice je dlouhá, ale tak černě jako ty bych to neviděl. A díky za pochvalu článku 🙂
Ať se daří.