Jak na těžbu kryptoměn: I. Vyplatí se to?
16/2/2018
Již poměrně dlouhou dobu se chystám na článek, který budete popisovat moje zkušenosti s těžbou kryptoměn. Rozmýšlel jsem jak to pojmout a nakonec jsem se rozhodl pro 5-dílný článkový seriál, který bych rád celý dokončil do konce Q1 2018. O čem to bude?
- Vyplatí se vůbec těžit kryptoměny? (tento díl)
- Výběr hardwaru pro těžení
- Stavba těžebního rigu a instalace hardwaru
- Volba softwaru pro těžbu kryptoměn
- Optimalizace těžení pro maximální výkon
Hned ze začátku bych rád na pravou míru uvedl jednu věc. Všechny články budou popisovat moje zkušenosti. Existuje mnoho cest jak dosáhnout cíle a tohle bude jedna z nich. Pokud máte již s těžbou kryptoměn zkušenosti, tak je téměř jisté, že jste to děláte jinak než já. A to je v pořádku. Každý by si měl najít svojí cestu. I přesto doufám, že se články budou líbit jak těm, kteří by třeba chtěli začít těžit a nebo i pomohou některým těžařům, kteří nejsou třeba tak technicky zdatní.
Vyplatí se v dnešní době těžit kryptoměny?
To je hlavní otázka, kterou si pokládá každý člověk, který by chtěl začít těžit. Vždy to ale záleží jaké riziko chcete vzít. O ničem jiném to není. Ceny hardwaru pro těžení (hlavně grafických karet) rostou astronomickou rychlostí. Níže na obrázku je vidět vývoj ceny jednoho mého oblíbeného typu grafické karty.
Je to pořád ten samý kus. Pořád ta samá kvalita. Nicméně díky poptávce za takovou kartu zaplatíte skoro 2x víc než na jaře roku 2017. To je šílenost. Je to způsobené také tím, že prodejci aktuálně vůbec nemají herní karty k dostání. Výrobci grafických karet mají objednávky plné na rok dopředu.
Do těžby a obecně do kryptoměn se pouští kde kdo. Lidé u známého vidí ty hezké mašinky, které si jen tak běží a pasivně generují peníze a chtějí to taky. Hned. Okamžitě. Hlavně na tom co nejvíce vydělat. Tohle uvažování mě vzhledem k situaci na trhu docela děsí. Nedělejte rozhodnutí jen na základě FOMO a vše si dobře spočítejte.
Samozřejmě, že mining je o vydělávání peněz, ale jde taky o něco jiného.
Třeba já osobně jsem až díky miningu vlastně pochopil jak obrovská musí ta těžební síť být a kolik to je grafických karet. Jak vůbec probíhá těžba na poolech(co je to pool?), jak je cena kryptoměn pro mining extrémně důležitá, jak funguje difficulty(co je difficulty?) a nespočet dalších věcí. Navíc mě to hrozně baví a to je pro mě ten hlavní důvod proč jsem do toho šel.
Vždycky jsem byl tak trochu „ten kluk od počítačů“ co má rád výpočetní techniku a baví ho si s ní hrát. A i když jsem se znalostmi nezačínal úplně od nuly, tak mi zprovoznění prvního rigu na plný výkon trvalo týden! Měl jsem nastudované všechny články z netu, věděl jsem toho spoustu a stejně mi to trvalo 7 dní a nocí než jsem to fakt 100% vyladil. Těžení není prdel a rozhodně není pro slečinky se slabými nervy. Měl jsem i stavy tipu: „Já na to seru, to radši prodám než se s tím mr….“. Ale dal jsem to.
A možná i díky tomu mě ten výsledek tak baví. Že jsem na to všechno dokázal s pomocí přátel přijít a dát vše dohromady, abych vzhledem ke spotřebované elektřině dostal z rigu maximum. To však jen tak na úvod, aby jste měli představu. Pojďme však zpět k jádru pudla.
Na začátku jsem mluvil o riziku. Když jsem začínal já ke konci roku 2017 těžit (objednával hardware), tak byla návratnost někdo okolo 4 měsíců. Díky brutálnímu poklesu hodnoty kryptoměn ke konci ledna 2018, však vyskočila návratnost až na 15+ měsíců. A to za pouhých několik týdnů! To je docela zásadní rozdíl z investičního hlediska. Nyní se již situace na trhu zlepšuje a cena měn roste. Jenomže zase je brutálně drahý hardware. Je to prostě pořád něco.
Proto si myslím, že ano, těžení je profitabilní, ale je to jen o riziku, které chcete na sebe vzít. Možná si říkáte, že i návratnost 15+ měsíců není tak špatná. Pff, to je v tomhle volatilním prostředí zatraceně dlouhá doba, ve které se může stát nespočet věcí.
Jak spočítat návratnost investice do těžení
Návratnost investice do těžebních rigů je hlavně závislá na:
- Pořizovací ceně hardwaru
- Kurzu těžené kryptoměny
- Ceně za elektřinu
- Difficulty
Hardwarem se budu zabývat ve druhé část této série, ale je dobré si udělat nějaký obrázek už nyní. Vše budu uvádět na příkladu těžby Etherea (ETH). Pro hrubý odhad návratnosti Vaších investic je dobré použít nástroje:
- http://whattomine.com/ – odhad hashratu (co je hashrate?) jednotlivých grafických karet
- https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/eth – výpočet celkové návratnosti
Jak jsem již naznačil, tak návratnost investice je hodně závislá na ceně kryptoměny a difficulty. Jeden den Vám může vyjít návratnost 5 měsíců a druhý den 10. Také je dobré si udělat představu o hashrate. Kolik asi tak může dát jedna grafická karta hashrate? To samozřejmě záleží na typu karty, pojďte ale použít 29 MH/s / karta (pro ethash, na kterém běží ETH). Čím větší máte hashrate, tím větší je Váš podíl výkonu v poolu, tím víc roste pravděpodobnost, že pool vytěží blok, za který dostane odměnu. Ta je pak rozdělena mezi těžaře na základě jejich příspěvku do sítě (hashrate).
Různé coiny také používají různé Proof of Work (co je Proof of Work?) algoritmy těžení. Ethereum má ethash a třeba Monero má cryptonight. Pro každý tento těžební algoritmus Vám karta bude dávat jiné hashraty. Více o tomto v dalším díle.
Příklad výpočtu návratnosti těžby Etherea
Hardware: 8x grafická karta, zdroje, deska, procesor, ramky, risery a disk / flashka. To je suma sumárum při dnešní cenách cca 110 000 Kč. Samozřejmě to strašně záleží na tom co koupíte, ale pouze příklad. Platí zde také přímá úměra, že čím více máte karet, tím více vyděláváte, ale také tím více máte zainvestováno v hardwaru a s tím spojené větší riziko.
Kurz těžené kryptoměny: V době psaní článku je ETH přibližně $927. Budu tedy počítat s tím.
Cena za elektřinu: Ta překvapivě s Vaší návratností neudělá takové psí kusy jako cena těžené měny nebo difficulty. Náš těžební rig s 8x GPU bude papat přibližně 1200 W. To je při běhu 24/7 přibližně 28,8 kWh denně a 864 kWh měsíčně. Cena za kWh se pohybuje tak od 2 do 6 Kč. Někdo to má lepší (vysokoodběry, tepelná čerpadla apod.) a někdo horší (klasická sazba D02 pro běžné domácnosti od E.ONu). Budeme proto počítat s takovým lepším průměrem a necháme cenu elektřiny na 3 Kč / kWh. To je přibližně 2600 Kč měsíčně pouze za elektřinu.
Difficulty: Neboli také jinými slovy náročnost vytěžení dané kryptoměny. To je další velice zásadní věc, která ovlivní Vaší návratnost. Čím více grafických karet těží, tak tím více roste hashrate celé sítě. Pokud cena kryptoměn roste pomaleji než difficulty(náročnost vytěžit v poolu jeden blok a získat odměnu), tak se těžení stává méně profitabilní. Na současný vývoj difficulty se můžete podívat zde. Počítali jsme, že naše grafická karta dává přibližně 29 Mh/s. To je při 8×29 asi 232 Mh/s. Když tato čísla hodím do CryptoCompare, tak se mi ukáže:
Dosadil jsem cenu za kWh $0,15, což jsou přibližně 3 Kč. Aktuálně vidíte, že náš rig z příkladu může měsíčně vydělat $384. To je cca 7700 Kč. Samozřejmě je to jen odhad a musíte ho brát s rezervou.
Nicméně, když vydělím cenu rigu 110 000 Kč / 7700 Kč, tak dostanu číslo 14,3 měsíce. To je aktuální délka návratnosti spočítána z našeho příkladu. Je tedy nyní otázka, zda je to pro Vás akceptovatelné. Nehledě na blížící se přechod ETH z PoW na PoS (zatím částečný).
V našem příkladu jsem záměrně použil Ethereum, protože je to stále jedna z nejprofitabilnějších kryptoměn na těžení.
V příkladu jsem také nezohlednil další náklady, které mohou například být:
- Cena za postavení konstrukce rigu (do čeho ten hardware poskládáte – budu se tím zabývat v dalším díle)
- Pronájem prostor
- Internet
- Dodatečné chlazení
Zastavím se u chlazení. Jeden rig s 8 GPU uchladíte klasicky v místnosti při otevřeném okně. Je sice dobré mít alespoň malý větrák za pár stovek Kč, který bude cirkulovat vzduch v místnosti, ale jde to i bez toho. Při větším počtu karet již problém chlazení exponenciálně narůstá a je to třeba řešit. Karty sice snesou teploty okolo 80 stupňů, ale klesá s tím jejich životnost a spolehlivost.
Dobře si tedy před investicí rozmyslete KAM rig umístíte, KOLIK bude stát elektřina, JESTLI je tam stabilní přípojka internetu a ZDA budete muset řešit dodatečné chlazení nebo ne.
Celá problematika je ještě daleko složitější a jen tato část by si vyžádala několik článků. Pokud Vás něco k tomu zajímá, tak se zeptejte dále v komentářích. Budu se těšit u dalšího článku!
Pokud moc nerozumíte kryptoměnám a chcete se o nich dozvědět víc, v tomto článku naleznete vše potřebné.
Super článek!
Díky 🙂
Článek je fajn těším se na další. Nemáš nebo neznáš od někoho zkušenosti s Antminer S9?
Zajímalo by mne jaké je porovnání s tvou variantou.
Často slyším že nejsou grafické karty. Není S9 nebo něco podobného řešení?
Děkuji
S Antminerem nemůžeš těžit například ETH. Je ASIC resistance. Tzn. ASICky se hodí například na LTC nebo BTC. Nicméně nemám tohle řešení rád. Zastrčíš do zásuvky, a když se něco podělá, tak co? Sám to jen těžko poservisuješ. U klasického GPU těžení jsou opravy relativně snadné.
Díky za zkušenosti. Ať to těží.
Díky 🙂
Ahoj mam dotaz mam rig s 2x gtx1070 a nekdo mi poradil ze muzu gpu kombinovat tak jsem koupil rtx 3070 ale kdyz ji zapojim tak se pri tezbe neprojevi muzou odlisne gpu spolecne tezit? Mockrat dekuji system mam unbutu a tezba pres claymoredual.s
Ohledně té teploty, jaká je doporučená při těžení? Mně to topí na 75 °C zatím bez Bios zásahů, ale zdá se mi to dost.
To je fakt dost. Rozhodně přidej větrákům na grafikách více otáček. Pro mě je optimálních 50 – 60 °C.
Ahoj, vím, že to budeš mít až ve 4 díle, ale…můžeš říci, jaký SW používáš? Jinak dobrý článek, těším se na další díl. 😉
Čau, používám ethOS 🙂
Díky, mrknu na něj 😉
Kryptomeny ťažba apod. záležitosti má až tak moc nezaujímajú – ale tento článok som si veľmi rád prečital – nejaké vzdelanie v tejto oblasti a aspoň minimálny prehľad sa vždy zíde a teším sa aj na ďalšie časti.
Hodne cool. Ja teda nemam ani tusku (ocitol som sa tu nahodou) ale clanok ma hodne zaujal – dobre citanie. Dik !