Nebuďte zaměření pouze na čísla

Poměrně často kolem sebe sleduji lidi, jejichž cíle jsou fixovány na konkrétní číselné hodnoty. Například obrat 1 000 000 měsíčně, 200 objednávek za měsíc, zvedat 120kg na benchpress atd. Toto myšlení je úzce spjato s tím jakým způsobem jsou tato čísla vnímána ve společnosti. Když někomu řeknete, že jste dosáhli své číselného cíle tak řekne něco jako: „páni, to je fakt hodně, gratuluju, taky třeba toho někdy dosáhnu.“ Jenomže toto myšlení je od základu špatné a já se vám pokusím vysvětlit proč.

Vše se bude nejlépe demonstrovat na příkladu, který jsem sám zažil. Bude to trošku mimo podnikání, ale smysl to má stejný.

Cvičím v posilovně pravidelně již několik let. Až před časem jsem se odhodlal najmout trenéra, protože mě při cvičení již začala bolet záda, kolena atd. Začal jsem tedy řešit problém ve chvíli, kdy se objevil. To co se dělo po pár tréninkách s trenérem byl velice zajímavé. Myslel jsem si, že za tu dubu co cvičím jsem již profík a techniku ovládám. Ovšem to co se dozvíte od dvojnásobného mistra v kulturistice v ČR je opravdu jiné kafe. Výsledkem bylo, že jsem začal cvičit s 50% zátěží, kterou jsem zvedal dříve. Soustředil jsem se na precizní techniku, kterou mi trenér ukázal. Výsledkem bylo, že jsem z cvičení měl daleko lepší pocti, nic mě nebolelo a cítil jsem zlepšení, za těch pár tréninků, jako dlouho předtím ne.

Co tímto chci říct je to, že jsem dříve byl stejný a byl jsem zaměřený na čísla. Chtěl jsem zvedat velké váhy, abych měl obdiv, abych byl ten co zvedá hodně. Poznáváte se? Jenomže pointa, které mi unikala je ta, že pokud nezvládám techniku na 100%, pak nikdy nemohu efektivně zvedat velké váhy. Resp. mohu, ale s brzkou návštěvou lékaře.

Tím pádem jsem přestal být fokusovaný na číselné cíle, ale soustředil jsem se na kvalitní provedení všech cviků. Nestydím se za to, že po 5 letech v posilovně cvičím biceps s 10-ti kilovkami. Jenomže ho cvičím tak, že danou partii procvičím lépe než borec, který zvedá kil 25.

Paradox dvou kamarádu v posilovně

Není nic horšího než pozorovat dva, kteří se chtějí jeden před druhým předvést a zvedají neúměrně těžké váhy pochybnými způsoby jen, aby mohli dosáhnout svého číselného cíle a říct – „Zvedám 120 kg na benchpress!“. To, že se všemožně prohýbají a vlastně už necvičí na partii, na kterou je cvik určen, už je jim jedno. Když už to občas nevydržíte a pokusíte se těmto lidem trošku vyjít vstříc a poradit, tak se nesetkáte moc často s úspěchem. Oni si přece nenechají poradit od někoho, kdo zvedá o 50% menší váhy než oni. Nesplňuje totiž představy jejich číselného ideálu a tím pádem to pro ně není zajímavé. Pravdou je, že asi každý si tímto musí projít, aby na konci pochopil co bylo doopravdy špatně.

Co si z toho odnést nejenom pro bussines

Nebuďte zaměření na číselné cíle, ale spíše se soustřeďte na kvalitu práce a poskytovaných služeb. Vzpomínáte jak jste se chovali ke svému prvnímu zákazníkovi, který u Vás nakoupil? Tak přesně takto se chovejte i ke každému dalšímu. Postavte kvalitní základy, ze kterých pak můžete dosáhnout velkých úspěchu bez větší újmy. Když zde zmiňuji újmu, tak ve vztahu k příkladu výše, tím myslím, že nebudete muset po 5 letech cvičení hledat odborníka na bolest zad, kolen, ramen a dalších těžce namáhaných částí těla. Když bych vzal příklad z businessu, tak není problém udělat velký obrat u eshopu, se kterým se pak můžete chlubit, ale nikdo už pak neví, že jste za tento obrat zaplatili v PPC a zbožových vyhledávačích nehorázné sumy jen, aby jste dosáhli svého číselného cíle. Proto se na všechny tyto číselné údaje dívám s rezervou. Pokud někde slyším, že eshop xyz vyexpeduje 1000 objednávek denně, tak si řeknu no a co? Tohle číslo pro mě není důležité. Mě zajímá jestli je to s nějakým ziskem, jestli jsou náklady v PPC, zbožácích a dalších marketingových stále přijatelné. Pokud je číslo zasazené do takového kontextu, kde již všechno vychází hezky a je z toho pořádný zisk, tak pak řeknu, že je to opravdu skvělý výsledek.

Pokud si nejste jistí jestli věci děláte správě, tak se nebojte zaplatit odborníka. Může Vám to zachránit zdraví, firmu nebo cokoliv o co usilujete. Není nic jednoduššího než obětovat peníze právě teď HNED a dělat věci dalších x let lépe než dělat věci celý život špatně a řešit problémy až ve chvíli, když se nějaký objeví – bolest zad, prodělečný eshop atd. Dosaďte si za tato přirovnání Vaší situaci a uvidíte sami. Poctivým provedením jednotlivých úkolů třeba dosáhnete svého cíle za delší dobu, ale o to stabilnější a dlouhodobě udržitelný ten výsledek bude.

Závěrem bych chtěl říci, že pokud budete dělat věci správně a budete to mít ověřené, tak poté budete mít z práce a cesty k cíli daleko lepší pocit. Tento fakt vychází již z hypotézy štěstí. Největší štěstí pociťujeme ve chvíli, když na daném úkolu správně pracujeme. Jedná se o štěstí, které má nejdelší trvání. Ve chvíli, kdy těžký úkol dokončíme, tak již míra štěstí není tak velká a spíše hned hledáme do čeho se zase pustíme. Užijte si tedy ten pocit, když na úkolech pracujete správně. Být šťastný a pociťovat štěstí z toho, že děláte věci dobře  je pravděpodobně to proč to všechno děláte.

O autorovi Milan Pichlík

Jeden komentář: “Nebuďte zaměření pouze na čísla”

  1. Jan Vlasák napsal:

    Díky za článek. V posledních odstavcích o cestě a štěstí máš 100% pravdu. Nehledě na to, že jsem právě začal chodit do posilovny 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *